Synergia NetApp i środowisk Machine Learning – bioinformatyczne studium przypadku

Realizujesz projekty analityczne, z wykorzystaniem ogromnych zbiorów danych? Nie wiesz w jaki sposób skompletować i odczytać tylko te dane, które są wartościowe i przydatne?

Tematy poruszane w trakcie tego wydarzenia

Obecne czasy to zdecydowanie czasy danych. Wszystko przez ilość zaawansowanych urządzeń elektronicznych, które są miejscem ich powstawania.  

Co więcej doszliśmy do dnia, w którym ludzki genom – biochemiczny kod determinujący wszystkie aspekty naszego istnienia – staje się również obiektem informatycznym. To także pewnego rodzaju zbiór danych, które możemy zapisać na dysku i poddać analizie w celu odnalezienia wzorców umożliwiających zapobieganie chorobom, na które podatności mamy „zapisane w genach”. Zdigitalizowany genom jest olbrzymim zbiorem danych, więc jego analiza wymaga olbrzymich nakładów mocy obliczeniowej oraz wydajnego systemu dyskowego.  

Podczas spotkania dr inż. Marcin Borowski, adiunkt w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz członek zespołu Europejskiego Centrum Bioinformatyki i Genomiki przedstawił pokrótce główne założenia projektu Genomicznej Mapy Polski (GMP), wspomnił o fundamentach platformy badawczej MOSAIC (mającej na celu badanie korelacji danych multiomicznych) oraz w formie case study opowie o występujących problemach, wyzwaniach technologicznych i biznesowych, które pojawiły się podczas planowania i wdrażania tego rozwiązania.   

Oprócz tego Paweł Książek Delivery Manager w SimplicITy przedstawił w formie use-case produkty NetApp, które wspomagają wykonywanie masowych obliczeń, czyli ultrawydajny storage (AFF), hybrydowy storage (FAS) oraz storage obiektowy, który będzie prezentowany w kontekście archiwum tzw. cold storage, realizowany przez produkt Storage Grid). Poruszone zostały również tematy dotyczące DL/ML przy użyciu serwerów obliczeniowych od NVIDII. Co więcej, omówiona została technologia uczenia maszynowego (Machine Learning) w kontekście badania genomu człowieka, ściśle powiązana ze sztuczną inteligencją.” 

Agenda spotkania

10:00 Rozpoczęcie webinarium

10:05 Powitanie uczestników

10:07 Update produktowy NetApp

10:33 Przedstawienie projektu “Mapa genomiczna typowego Polaka” od strony biznesu

10:55 Audyt NetApp Zakres audytu, omówienie co zawiera się w dokumencie poaudytowym i rekomendacje zarówno rozwojowe

11:00 Podziękowania i zakończenie webinarium

Prelegenci

Paweł Książek

Paweł Książek Delivery Manager w SimplicITy specjalizuje się w wirtualizacji, pamięci masowej i infrastrukturze przetwarzania danych, a z branżą IT związany jest od ponad 10 lat.

Zapisz się do newslettera i bądź zawsze na bieżąco
Zapisz się